Berlin’de İlk “Sömürgecilik Karşıtı Ay”

Bu yıl, 1492’de Amerika kıtalarında sömürgeciliğin başlangıcı olan 12 Ekim günü ile, Afrika’nın sömürge paylaşımına karar verilen 1884 Berlin Kongo Konferansı’nın açılış günü olan 15 Kasım günü arasında, pek çok göçmen kolektif olarak, bir dizi eylem ve etkinlikleri kapsayan, Berlin’deki ilk Sömürge Karşıtı Ay’ı düzenliyoruz.

Sömürgecilik sona ermiş değil. Aksine, doğanın hızla yok edilmesi, Siyah ve Yerli halklara yönelik soykırımlar, toplumda ve politikadaki liderlere yönelik suikastler ve baskı, devletlerin göçmen ve mültecilere yönelttikleri zulüm, sınırların güçlendirilmesi, ırkçılığın yükselişi ve savaşlar – bütün bunlar Küresel Güney’e güç kullanarak dayatılmış olan bir yıkım sisteminin sonuçları. 500 yıl sonrasında bile aynı şiddet, Avrupa ve Almanya’daki metropoliste ayrıcalıklı olanların yaşamından gizlenmiş bir şekilde hala geçerli. Tüm bunlara rağmen, sömürgeleşmiş halkların direnişi, zulüm, sömürü ve tahakkümün ilk gününden bu yana güçlü ve ısrarlı olageldi. Bugün Haiti, Sudan ve Cezayir’deki ayaklanmalardan Amazonların yerli savunucularına, Orta Doğu ve Filipin halklarından Göçmen, Mülteci, Roma, Yahudi ve Avrupa’nın diğer içsel olarak sömürgeleşmiş halklarına, yaşamın kendisini savunan halklarımızın dünyanın dört köşesindeki direnişi yaşıyor ve desteğimizi hak ediyor.

Gerçek dayanışma, günlük yaşamlarımızda anlayış ve somut eylemlere dayanır. İşte bu nedenle, birbirimizi tanıyabileceğimiz ve birbirimizden öğrenebileceğimiz bir alan yaratmak istiyoruz. 2019 Sömürge Karşıtı Ay, birbirinden farklı mücadelelerimizi birleştirme ve sömürge karşıtı toplumsal hareketlerimiz arasında enternasyonal dayanışmayı güçlendirme çabalarımızda bir ilk adım olacak, böylelikle, buradayız, kalabalığız ve asla boyun eğmeyeceğiz diyeceğiz.


Katılım Çağrısı

Bu davet başta Göçmenlere, Beyaz Olmayanlara, sömürgeleştirilmiş topluluklara, bireylere ve kolektiflere, merkezsiz Sömürgecilik Karşıtı Ay’a, 5 – 6 Ekim günlerinde Bethanien’de yapılacak olan Sömürge Karşıtı Forum’a, 12 Ekim 15:00’te düzenlenecek olan Sömürgecilik Karşıtı Yürüyüşe, kendi olanaklarınız ve taleplerinize göre katılma çağrısıdır. Elbette tarihlerimi, mücadelelerimizi ve hayalgüçlerimizi dokuma çabasına katılmak isteyen herkesi aramızda görmek istiyoruz.

Eylem ya da etkinlik düzenlemek istiyor ve programa dahil olmak istiyorsanız, ya da daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen iletişime geçin!

Etkinliklerden herhangi birinde Türkçe’ye çeviri yapılmasınıistiyorsanız lütfen bizimle e-posta üzerinden iletişime geçin:anticolonialmonthberlin@riseup.netAntikoloniales Forum

05/10 to 06/10
Bethanien – Mariannenplatz 2, 10997 Berlin


Kontakt